Jag har en färg-TV även om jag aldrig använder den


Vikt: 65,2 (-5,8) [åt ca. 1000 kcal, förbrände ca. 2200 kcal, -0,4]

Vaknade redan kl. 7 och gick upp då. Såsade runt lite, spelade och drack kaffe.

Trots trafikbekymmer gick det bra att ta mej till jobbet. Var ombytt och klar 9.24…

Åkte hem vid tolv. Hämtade badväskan, bokade passet 10-14 och var i bassängen kl. 12.58. Det var lite i senaste laget eftersom dom stänger badet 13.45, så det blev stressigt mot slutet. Var klar 13.40… Imorgon måste jag ta med mej badkläderna. Vet ju hur jag ska åka imorgon, så jag behöver inte släpa på väskan så mycket – bara ett extra byte vid Backaplan och att jag måste promenera fem minuter från Sahlgrenska huvudentré.

Kom hem gick sedan en promenad. Lyssnade på MrBallens Medical Mysteries och halva Women & Crime och gick till Lidl för att köpa lite färskost och en banan.

Har några folköl, så jag placerade mobilladdaren på balkongen och satte mej här för att kolla på Youtube.

Fick givetvis visning på lägenheten i Askim. Den där hyran var 11.065 kr… Jag ville bara kolla om jag skulle få en visning – jag tackade givetvis nej (man får tacka nej sex gånger på sex månader). Konstigt nog kan man bara ha fem intresseanmälningar samtidigt.

Idag är det Color TV Day. Jag som kollade så mycket på TV förr, har inte ens haft på den på månader. Var nog vid nån Frölunda-match, tror jag. Får åtminstone sätta på tv:n några minuter haha…

Health-appen

  • Steg: 12.312
  • Aktiv tid i minuter: 143
  • Kcal från aktivitet: 832

Tre saker som jag är tacksam för idag

  • Spotify och dom poddar som jag följer
  • Min inglasade balkong
  • Vädret idag

Dagens Lärdom

Varför är det ingen trafik över Hisingsbron?

Det beror på att den nya spårvägen som byggs mellan Lindholmen och Frihamnen nu ska kopplas ihop med Hisingsbron. Mellan den 24 juni och 21 juli är all spårvagnstrafik över bron inställd och ersatt av buss. Samtidigt är det begränsad framkomlighet för biltrafiken över Hisingsbron i båda riktningar.

Insikt

Det är 28 timmar sedan jag och Rhith hördes. Han säger att vi är ihop, men är man verkligen det om den ena i förhållandet inte ens tänker på (än mindre saknar) den andra?

Bollen är hos honom eftersom jag inte tänker jaga honom. Min ångest har avtagit en hel del (har funnit mej i situationen, I guess), så även om jag verkligen saknar honom, så har jag ett eget liv att leva – ett liv som inte kretsar runt honom.

Ny låt/band

Var sjutton har jag fått alla rekommendationer om metal ifrån? Den här var visserligen helt ok, men jag behöver aldrig höra den igen (så inte så bra betyg haha)

Simning (mål 152 ggr i år 2024)

83

Lämna en kommentar