Bloggen framöver


Vikt: 65,2 kg. Kanon, ner 0,7 kg från igår!

Arbetsträning idag istället för i tisdags, så upp kl. 6.10. Fick världens huvudvärk igårkväll och tog tabletter som inte hjälpte. Efter att även ha drabbats av extrem ångest låg jag och vände och vred på mej hela natten. Är därmed inte speciellt pigg idag. Lille Fille lyckades, trots min oroliga ”sömn”, hålla sej precis bredvid mej hela natten (gullungen!)

Ångesten är tyvärr inte bättre idag. Jag får hålla igång hela dagen, så jag är distraherad. Rörelse hjälper, det vet jag. Jobb, simning och städning står på agendan.

Jag är så jäkla trött, har gäspat hela förmiddagen på jobbet… Pratade med läkaren vars filer som jag håller på med. Han sa att det inte är nån panik med det, men hoppas att jag är klar i augusti-september. Det ska inte vara några problem. Har ca. 20 pärmar kvar och idag gjorde jag en hel pärm. Jag känner mej inte stressad över det och det är det viktigaste för psykets återhämtning.

Jag har avinstallerat Instagram eftersom det indirekt ledde till min ångest idag. Så det blir inga mer bilder länkade dit här nere, kanske förminskar och lägger ut nån enstaka bild här, men eftersom lagringsutrymmet snart tar slut, så håller jag mej till text. Framöver kommer jag bara att skriva om vikten, virkning och mitt jobb med återgång i arbete. Funderade på att sluta helt med bloggen också, men jag betalar ju varje år och jag behöver skriva av mej lite, även om jag nu kommer att hålla det högst opersonligt.

Update: äntligen hemma. Målet var att förbränna så mycket som möjligt idag. Gick direkt ut på långpromenad efter simningen. Bara 3,5 dl multivitaminjuice till lunch. Är slut nu, men känns bra! Ska bara städa och duscha idag också, men måste vila först.

Laddat upp inför helgen!

Update II: nybäddat, nystädat och nyduschad. Det enda jag inte har gjort är att rensa ur vasken på toa. Jag är helt färdig! Jag ska upp till tvättstugan kl. 8 så jag går fan och lägger mej nu, trots att klockan inte ens är sex.

Lämna en kommentar