Vikt: 63,6 (-7,4) [åt ca. 1600 kcal, förbrände ca. 2100 kcal, +0,2]
Sovit bra inatt och kom upp kl. 6 utan problem. Dock höll jag bara på med papper idag, så vaknade inte riktigt till.
Det regnade som fan, så jag skulle inte simma idag och vid lunch var det uppehåll, så jag tänkte att det är lika bra att passa på att gå. Åt alltså inte lunch där utan åkte direkt hem och åt min lunchlåda där.
Jag passade på att göra min meditation på vagnen eftersom det finns en som heter Commute och är fem minuter. Den var riktigt bra – handlade om att fokusera på omgivningen med alla sinnesintryck.
Eftersom det klarnade upp och efter ett tag tänkte jag att det är lika bra att ta promenaden. Jag hade ingen burgare hemma (fast allt annat, faktiskt), så jag traskade till stora Willys där jag hittade en Quorn Chiqin Burger som jag aldrig hade sett förut. Tog även en sväng förbi bolaget, givetvis eftersom det är tvättstugan idag haha.
Kom hem lagade burgarna direkt. Dom burgarna var skitgoda, mycket godare än dom vanliga quornburgarna som jag hade tänkt köpa. Rhith fick den ena och han gillade den också.
Räknade ut att det var 425 kcal i den burgaren som jag åt. Inte så jättefarligt ändå.
Suttit och kollat på diverse Youtube under tvätten.
Rhith var lite godissugen och undrade om han kunde sno några salt&vinäger av mej. Då är han desperat haha. Jag sa att jag kan gå och köpa nåt efter tvätten.
Köpte nån tropical IPA plus drickorna och gräddkolan han ville ha. Drack folkölen på bänken utanför huset i halvsoliga plus blåsiga vädret innan jag gick in.
Nu mer Youtube. Vill fortsätta med ”Love after jail” eller wtf heter den?
Health-appen
- Steg: 13341
- Aktiv tid: 124
- Kcal från aktivitet: 532
Tre saker som jag är tacksam för idag
- Tvättstugan och att jag har rutin på det
- Att jag har fått flera nya vänner på Finch, som skickar uppmuntrande uttryck under dagen
- Romaner
Dagens Lärdom
pander
verb
gerund or present participle: pandering
gratify or indulge (an immoral or distasteful desire or taste or a person with such a desire or taste).
”newspapers are pandering to people’s baser instincts”
Översätt pandering till
Svenska
1. smädande
Samt även:
Dtmfa meaning? Initialism of dump the mother-fucker already, as advice to a partner in a relationship.
Test av hjälpmedel mot snarkningen
Slut nu, men har inte råd att köpa någon ny variant, så får ta ett uppehåll.
Ny låt/band
Har egentligen bara lyssnat på Instruktionsboken, men den här gillade jag också.
Simning (mål 152 ggr i år 2024)
79
