Spontan, för ovanlighetens skull


Lyckades inte sova nåt förrän på förmiddagen. TK hade återigen messat flera gånger på morgonen om att åka till Silverkällan. Jag hade ingen lust, speciellt inte när jag inte hade sovit, så svarade inte.

Rhith hade ringt vid 16 när jag sov, så ringde honom när jag vaknade.

Visade sej att han hade åkt till Majorna och träffat TK haha. Frågade om jag ville komma dit. Jag var fortfarande ambivalent, men lovade att höra av mej så fort jag hade klätt på mej och vaknat till.

Tog en cigg på balkongen och bestämde mej för att åka dit. Why not, liksom. Hade ju inga andra planer, så.

Var vid Klippan 18.50, så (eftersom jag bara har råd med nån enstaka öl på krogen och inte hade tänkt stanna länge) sprang jag in på bolaget vid hållplatsen då jag precis hann. Köpte sex Norrland.

Rhith hade gått till Tullen och TK till SK. Eftersom jag inte ville gå på minnesgrejen, så gick jag inte in på SK utan tog Tullen istället. Träffade TK:s polare där Rhith och hon hade tagit en öl tidigare. Hon ville inte gå på minnesgrejen, så hon följde med till Tullen.

Köpte varsin öl till mej och Rhith, 104 kr. Dyrare än SK, givetvis, men inte extremt.

Trevligt och lugnt ställe. Vi drack upp ölen, men åkte sen hem till mej.

Vi har haft en mysig kväll.

Lämna en kommentar