Första på semestern kom igång rätt – bortsett från att jag inte har varit utanför dörren…
Jag har börjat i badrummet. Gick först igenom alla flaskor, påsar med smink och hårprylar. Ställde upp en kartong och bara började lägga ner allt som jag inte har använt på ett halvår. Skit i ”kan vara bra att ha om behovet dyker upp”, nu är det fan minimalism som gäller.
Jag kommer, förstås, ändå att fortsätta köpa saker så jag har backup. Tar jag sista tandborsten, så vill jag veta att det finns fler hemma och det gäller alla förbrukningsvaror. Resten kommer ändå någon annan att vara tvungen att slänga när jag dör, så lika bra att jag gör det nu.
Inte på ett jobbigt sätt, utan jag kollar på allt en sista gång och dokumenterar det jag tycker är kul att minnas.
Låter som att jag ska dö! Haha, sorry, nä. Jag vill bara befria mej från tyngden av allt. Vad ska jag ha det till?!
Hivade mina 42 virktidningar från 2017-2022 samt pärmarna med printade mönster och alla påbörjade virkprojekt, som jag inte ens vet vad det var planen med. Bättre att printa och köpa en sak i taget!
Är det något som jag verkligen minns och har en connection med så kan jag ställa det på en hylla och se det dagligen. Vad gör det för nytta i en kartong? Ingen annan kommer att bry sej. Inget är värt några pengar.
Detta är min catharsis… Behövs!
Lyckades fixa stoppet i handfatet på toan. Det här kommer att bli som förra lägenheten där det kommer att behöva göras var tredje månad. Så otroligt jävla jobbigt att det inte bara flyter på, rent bokstavligt!
Har även försökt att lösa volymproblemet på mobilen. Volymen höjs fortfarande helt random, oftast när jag har två appar uppe samtidigt, men inte alls lika ofta, så nåt av det jag har testat verkar ha hjälpt lite.
Jag vill fortfarande ha en ny mobil! Det känns dock inte lika akut som precis efter handfatsdoppet när skärmen flimrade och volymen var helt fuckad. Det är fortfarande en spricka i skärmen och det finns inget lagringsutrymme kvar på mobilen, så den är over the hill, tyvärr. Jag tror däremot inte att jag kommer att åka till Elgiganten imorgon, som jag först tänkte.
Dom har rea på samma mobil, som jag tappade, fast 256 gb, för 2.400 till typ 19 juli (samma pris på andra ställen på nätet), så jag avvaktar lite.
Hade varit kul med en ny mobil, men det känns som att jag redan tog ut det roliga och det blev bara pannkaka eftersom jag tappade den så snart efter att jag köpt den, så det känns lite meningslöst att investera några känslor i det. Typ ”jag kommer inte att få behålla den heller, så what’s the point”.
Typiskt min pessimistiska personlighet. Tröttsamt.
Anywho.
Det ska inte regna i veckan, verkar det som, så jag tänkte försöka att planera in en utflykt nånstans och vilken dag, ett område i lägenheten att rensa, en maträtt att laga, ett ”days of the year”-inlägg om dagen på Filles kanal och se till att jag följer samma tider varje dag.
Tänkte att jag måste försöka komma upp senast kl. 10 och lägga mej senast klockan, tolv på vardagarna iaf och följa ett litet schema.
Jag ska verkligen inte bara bli liggande i sängen hela sommaren. Nu ska jag fan hitta på saker och få grejer gjorde. Ffs!!
