Funderingar


Vikt: 68,3 kg (jag har verkligen inte följt det jag lovade mej själv, thank the goddess väger jag inte över 70 i alla fall, men så här kan det inte fortgå! Bara att ta mej i kragen – och till badet!)

Haft en mysig dag med Rhith. Det blev dock lite ”vajsing’ (milt uttryckt) med hans jobb under dagen, så stor oro hos honom. Jag är glad att jag inte mår så dåligt längre, för jag känner att jag kan finnas här för honom vad som än händer. Hade jag mått så kasst som innan hade jag inte kunnat finnas här och ”lend a helping hand”. Jag tycker så otroligt mycket om honom och jag vill stötta så mycket jag bara kan (vi vet inte vad som kommer att hända än, så bara det är ju ett orosmoment i sej självt). Jag tycker om att ha honom i mitt liv och jag vill inte att han ska må dåligt. Jag är riktigt dålig på att ”ta hand om” och sätta mej in i andras känslor, tyvärr. Empati är inte min starka sida… Jag försöker att tänka på hur jag uttrycker mej för att inte göra saker värre (‘foot in mouth’ eller att verka empatilös är starka sidor hos mej däremot, tyvärr).

Jag sa att vad som än händer, så finns jag här och hjälper till så mycket som jag bara har möjlighet till. Han uppskattar det. Jag känner mej bara så otillräcklig – men detta handlar inte om mej. Jag är inte positiviteten själv, men jag känner att detta kommer att lösa sej på bästa möjliga sätt, det blir bara en lite jobbig period innan saker och ting faller på plats igen. Jag vill vara en stöttesten, nån man kan luta sej emot i hårt väder, men jag är svag själv. Nu blir det upp till bevis! Vi fixar detta, vad som än må komma, jag är övertygad om att vi är starka ihop! Vi har inte mycket motgångar bakom oss ihop, så detta kan bli en prövning där vi ser hur vi är som ett team, typ. Jag känner att vi kan ta all skit, som eventuellt kommer i livet, ihop. Jag har sånt förtroende för honom. Han är stark och ger inte bara upp (vad jag vet) och vi kan ta alla motgångar tillsammans.

Var tvungen att skriva av mej lite. Rhith har tack och lov somnat, men jag sitter här med mina funderingar, så ville bara reda ut tankarna lite. Jag är så glad över att ha honom och han är så go och omtänksam. Jag vet att vi kan fortsätta att ha det så bra ihop!

Lämna en kommentar