Hur kan nåt få vara så här sött?!
Vi vet inte åldern på denna utkastade och ratade kissepoo. På djursjukhuset trodde de att hon var ca. ett år när vi tog henne.
Hon hade då sprungit lös ett par månader och ingen ville kännas vid henne. En djursjukskötare tog henne till jobbet. Jag fick träffa henne och älskade henne direkt.
Sedan insåg vi att hon var full med mask (spolmask, kollade själv hennes bajs i mikroskopet). Bullig mage och hosta. Sen kom en mask upp på mattan… Höll på att kräkas.
Smullibuttan (eller Lilith, som hon hade döpts till av mej) avmaskades och bullmagen försvann. Dock kvarstod hostan. Kronisk bronkit konstaterades. Nu får Smulli astmaspray två gånger varje dag.
Vi bestämde iaf att 8 mars skulle vara hennes födelsedag (vi vet ju.inte alls). Så vi utgick från att hon kanske var född 2010, så nu är Smulli 3 år. Hon fick lite gotteri på sin födelsedag iaf 🙂

